Ucuza Gezmek İsteyenlere 10 Tüyo!

 

1. Havaalanlarını her zaman gidiş bölümlerinden terk edin. Geliş bölümünde pusuya yatmış turist avcılarından kurtulduğunuz gibi gideceğiniz yere daha ucuzda ulaşım aracı temin edebilirsiniz.

 

2. İyi bir lokanta bulabilmek için o bölgede yaşayan esnafın nerede yemek yediğini sorun. Her zaman esnaf en iyi ve ucuzu bilir.

 

3. Hiç bir zaman trenlerin veya otobüslerin lüks, vip veya turist için olanları ile seyehat etmeyin. Her zaman halk ile içiçe gezin. Başta zorlansanızda sonrasında gerçek gezginliğin tadına varacaksınız.

 

4. Hostellerde kalın ve akşam yemeklerinizi kendiniz pişirip diğer gezginlerle paylaşın. Hem ucuza geleceği gibi hem de bir çok arkadaş edineceksiniz.

 

5. Yanınızda bir rehber kitap bulunsun ve kalacağınız yer için belirlediğiniz bir kaç yeri üşenmeden tek tek kontrol edin. Biz yıllardır Lonely Planet kullandık ve bu sayede bütçemize çok katkı sağladık.

 

6. Havaalanlarında fazla para bozdurmayın. Merkeze gidecek kadar bozdurulacak para yeterlidir. Her zaman kurlar havaalanlarında daha yüksektir.

 

7. Fazla yük taşımamaya gayret edin. 30-40 litre bir gezgin için yeterli miktardır. Ve uzun rotalara çıkarken mümkün olduğunca atabileceğiniz kıyafetlerinizi yanınıza alın.

 

8. Vize olayını hiç bir zaman gözünüzde büyütmeyin. Kendinize güvenin ve imkansız bir şey olmadığını bilin. Sırtçantalı bir gezginin alamayacağı bir vize yoktur.

 

9. Dünyayı gezmenin riskleri ya da olunması gereken aşılar gibi formalitelere takılıp fazla kafanızı yormayın. Biraz Neruda’ya kulak verin ve yavaş yavaş ölmeyin.

 

10. Az zamanda fazla şey görme hevesine kapılıpta hiç bir şey yaşamadan zamanınızı yok etmeyin. Keşfederek gezin.

 

 

 

Varuna Gezgin açıklaması;

Varuna Gezgin bireysel geziler yapan bir gruptur. Bu ekibin tecrübeli elemanları yılda bir kez ‘Cafe del Mundo’ personeli ile birlikte düşük bütçeler ile dünyanın nasıl gezileceğini öğretme amaçlı eğitim yolculukları yapmaktadır. Ama ekibin temel amacı gençlerin bireysel olarak dünyayı gezmelerini desteklemektir. Bunun dışında tüm gezginlere de enformasyon, ekipman ve rehber kitap desteği sağlanmaktadır. Yapmaya çalıştığımız belgesellerimizde de amacımız hem dünyanın farklı köşelerini tanıtmak hem de sırtçantası ile dünyanın çok düşük bütçeler ile gezilebileceğini göstermektir.

İlginize teşekkür ederiz.

 

Siz de kendinize ait tüyoları yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 

admin

emrah kurtulmus

You May Also Like

“Hayatı kaçırmamak için yola çık, yol öğretir.”

Kitap Önerileri – Varuna Gezgin

Nerede ne yenir?

Motosiklet ile Gezilmesi Gereken 5 Şehir!

10 thoughts on “Ucuza Gezmek İsteyenlere 10 Tüyo!”

  1. Harika tüyolar için teşekkürler. Bir tüyo da benden gelsin; gezeceğiniz şehrin mutlaka sebze-meyve pazarlarının yerlerini ve kurulduğu günleri; bir de bit ve antika pazarlarının yerlerini ve kurulduğu günlerini öğrenin. Çok ucuza yiyecek içecek; antika ve hediyelik eşya temin edebileceğiniz gibi; lokallerle de bir hayli yakınlaşma fırsatı elde edebilirsiniz. 😉

  2. Adim adim sizinle gezmis gibi oldum tskler..harika tiyolar..bir de sırtcantanızdan siyah kuru uzum ve cevizi eksik etmeyin.uzun suren yolculuklarda hayar kurtarır.sevgilerimle hepinızi kucaklıyorum.

  3. Dakika dakika planlamasanız da gitmeden evvel müze, simgelel kule, tema park vb yerlerin biletlerini netten alın. Hem çok daha ucuza hem sıra beklemeden gezer dolaşırsınız (bu da Kutubalığından olsun!

  4. Dakika dakika planlamasanız da gitmeden evvel müze, simgesel kule veya tema park vb yerlerin giriş biletlerini mutlaka netten alın. Hem daha indirimli almış hem de kapıda kuyruk beklememiş olursunuz( bu da kutubalığından olsun;)

  5. Gençlerin ve öğrencilerin yemek yediği ara sokaklarda bulunan mekanlar en iyi ve en ucuz yerlerdir. Aklınızda bulunsun 🙂

  6. Bende 75 yasında sırt çantalı bır bayanım yarın 45 günlüğüne costarıcaya gidiyorum sızın yazıilarınızdan cok faydalandım cok teşekkür ederım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir