Guatemala Gezisi

14.02.2008 Flores – Guatemala


Öncelikle Havana’da bize güzel bir son gece yaşatan Konsolosluk’tan Fatih ve burada dil kursu için bulunan öğrenci Berat’a çok teşekkür ederiz.Berat bizi arabası ile havaalanına bıraktıktan sonra 3-4 saat kadar zaman geçirip check-in’imizi yaptık.25er CUC vergilerimizi ödeyip sabah saat 7.15’de Küba’ya veda edip Guatemala City’e doğru havalandık.Uçak israilli 50 yaş civarı tur grubu ile dolu idi.İki buçuk saatlik uçuşla bir saat fark olan Guatemala City’e 8.45’de indik.Bu arada Cubana Havayolları’na Guatemala City uçuşu için 312 dolar karşılığı CUC ödedik.
GUATEMALA
13 milyon nüfuslu bu Orta Amerika ülkesi 3 aya kadar kalmak isteyen Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor.Başkenti Guatemala City ve para birimide Quetzales.Bugünlerde bir dolar 7.5 quetzales’a denk geliyor.Visa,Master Card,Maestro gibi kartların hepsi ATM makinalarından para çekebiliyor.Günlük gezgin bütçesi ortalama 15-20 dolar arasında değişiyor.Elektrik USA sisteminde zaten bu tip yolculuklarda çok çıkışlı travelling adapter’lerinden kullanmakta fayda var.
Maya medeniyeti ile başlayan tarihinde, sonraları İspanyol istilasında geçen kolonyal yıllarda karışıklıklar başlamış. Diktatörler,savaşlar,gerillalar hiç eksik olmamış bu ülkede.Belize,Guatemala City ve Belize City arasına yol yapma vaadi veren İngilizlere verilmiş ama tabiki yol yapılmamış.20. yüzyılın başında Amerikan şirketlerinin girişiyle bir küçük Amerika daha yaratılmaya başlanmış. Tabi ekonomik sınıf farklılıkları,demokratik hakların ihlalleri artmaya başlayınca iç savaşlar başlamış.CIA operasyonları ile bu ülkenin de Che’leri birer birer yok edilmiş.36 yıl süren iç savaş 1996’da bittiğinde geride kalan savaşın bilançosu 200.000 ölü,binlerce kayıp ve milyonlarca evsiz insan olmuş.Guatemala City’de duvarlarda ‘Donde Estan’ nerede bunlar yazılarının altında onlarca yapıştırılmış fotoğraf görebilirsiniz. Son 10 yıldır barış içinde yaşamaya çalışan ülkede halen faili meçhullar ve insan hakları ihlalleri devam ediyor.Tabiki gelir farklılıklarındaki uçurumda devam ediyor. Ülke yönetenler ve yönetilenler diye ikiye ayrılıyor.Bu konularda yazarken bile içi sızlayan bir ülke vatandaşı olarak artık bu tür ilkel düzenlerin bitmesini temenni ediyoruz.
Ülkede belli başlı gezilecek yerlerin başında Antiqua, Maya’ların önemli şehirlerinden Tikal,Lago de Atitlan ve Rio Dulce sayılabilir. Bizde zamanımızın yettiği kadarını gezmeye başlıyoruz.
Guatemala City
Havaalanından Zona 10 ‘da belirlediğimiz Xamanek Inn Hostel’e 50 quetsal’a taksi tuttuk.1 dolar 7.5 Quetsal yapıyor. Yolda taksiyi bankamatikte durdurup para çektik.Evet artık paramız var, kartlar sorunsuz çalışıyor.Hostel birinci sınıf,odalar,duşlar tertemiz,internet ücretsiz.Fiyatı sonradan gördüğümüz üzere biraz fazla da olsa geceliği 14 dolara kahvaltı dahil anlaşarak yerleştik.Adresi 13a Calle,3-57, Zona 10. Duşumuzu alıp kahvaltımızı yaptık. Bir kaç saat de ücretsiz internetin tadını çıkardık. Akşam Zona 10 ve Zona 1 ‘de biraz dolandık ama yorgun olduğumuz için erkenden hostele döndük.
Guatemala City’de öğrendiğimiz birinci ders taksilere dokunmamak oldu.Fiyatlar Türkiye’deki gibi ama buraya göre fahiş.Çok iyi işleyen bir halk otobüsü sistemi var.Her yere gitmek sadece 1 quetzal, düşünün ki ortalama bir mesafeyi taksi ile 40-50 quetsala gidiyorsunuz.Yapmanız gereken sadece aynı İstanbul’daki gibi gideceğiniz yere giden otobüsün numarasını öğrenmek.Şehir 15 bölgeye ayrılmış ve her bölgedeki caddelerde doğu-batı ve kuzey-güney yönünde numaralandırılmış.Bu yüzden gideceğiniz yeri bulmak çok kolay.Adresler caddelerin kesişimi ile ifade ediliyor.Örneklersek 13 Calle,7-48 demek yerin 13. caddenin üzerinde 48 numara olduğu ve 13’ü kesen 7’inci caddenin yakınında bulunduğu anlamına geliyor.Tabi önce doğru Zona’ya yani bölgeye gitmek gerekli.
Şehrin tarihi bölgesi ve belkide tek görülesi bölgesi Zona 1. Burada yer alan Parque Central ve civarında bulunan kolonyal dönemden kalan binalar,saray,müze ve kiliseler gezilebilir. Bunun dışında bu bölgeye yürüme mesafesinde olan Zona 4’e ise Guatemala City’nin Tahtakalesi diyebiliriz. Aklınıza gelecek her şeyi burada sokaklar boyu kurulan markette bulmak mümkün. Zona 10 ve Zona 9 ise barların,şık restoranların,otellerin bulunduğu bölgeler.Buralarda fiyatlar biraz daha yüksek.Her köşe başında Mc Donald’s,Burger King ve Pizza Hut üçlüsünden birini görüyorsunuz.Bir çokta Meksika restoranı var.Alışveriş ve elektronik eşyalar için Zona 11’de yer alan Tikal Futura Akmerkez benzeri bir alışveriş merkezi.

 

Antigua
1543 yılında kurulan Antiqua 233 yıl kolonyal dönemde başkentmiş. Dağlık arazi yapısı sebebi ile yeni şehir 45 km uzaktaki Guatemala City’e kurulmuş. Burası günümüzde temiz sokakları, konaklama imkanları,dil kursları,tarihi geçmişi ile turistlerin gözdesi olmuş. Antigua’da Guatemala’da olduğunuzu hissettirecek hiç bir şey göremezsiniz.İskandinav Bakery’ler,İngiliz publar,dünya mutfaklarının her çeşitinden restoranlar,hediyelik eşyacılar volkanlarla çevrili bu şehre ayrı bir hava katmış.Uzakdoğu’da tapınak gezmek nasıl bir yerden sonra gına getiriyorsa kolonyal kasabalarda Güney ve Orta Amerika’da zamanla aynı hissi yaratıyor.
Aynı Machu Pichu’da Peru’nun yaptığı gibi burada da Guatemala City’den Antigua’ya giden otobüsler kaldırılmış. Olay taksicilerin elinde.Taksiler 40-50 dolar ne tuttururlarsa turist avlıyorlar. Tabi ki aynı Machu Pichu’da olduğu gibi direk yoksa aktarmalı gitmek her zaman mümkün ve benim için bu gezinin en güzel yanı halkla birlikte otobüsleri kullanmak oldu. Aynı şehir içindeki gibi eski Amerikan otobüsleri ile Antigua’ya gidiliyor.Zona 4 te Municipal meydanında yer alan ve bir çok otobüsün kesişim noktası duraktan 21 veya 22 nolu otobüslere binerek çevre kasabalara kalkan otobüs garına gidiliyor. Buradan Chimal tarafına giden her hangi bir otobüse atlayarak 3 quetzals’a San Lucas’a 20 dakikada gidebilir ve buradan da 5 quetzalsa 20 dakikalık dolmuş yolculuğu ile Antigua’ya ulaşabilirsiniz. Veya 5 Quetzals’a Chimal’e kadar 45 dakikalık yolculuğu devam edip buradan başka bir otobüsle yine 5 quetzals’a 30 dakikada Antigua’ya varabilirsiniz. Toplam gidiş masrafınız 1 dolar civarı olur ve taksiye binmemekten edeceğiniz 40 dolar karın yanında yerel kıyafetleri ile renkli görüntüler sunan ve size her konuda yardımcı olmaya çalışan Guatemala insanını görmüş olursunuz.
3-4 saatte her yerini gezebileceğiniz kasabada Parque Central meydanı,kiliseler,katedral,tarihi kalıntıların ve müzenin bulunduğu bölge,büyük market benim gezdiğim yerler.Gezerken keyif aldım.Buranın en güzel zamanı yılda bir olan Semana Santa zamanında oluyormuş.Semana Santa Hristiyanlıkta Rio karnavalı gibi karnavallarla başlayan oruç döneminin sonu ve bu hafta boyunca her akşam renkli gösteriler yapılıyor.Semana Santa gelecek hafta başlıyor ama bizim zamanımız olmadığı için bu gösterileri Honduras şehirlerinden aktaracaağız.Antiqua’da nasıl oluyor merak ederseniz,şu an dünya turunda olan ve notlarını takip ettiğimiz Başar Kurtbayram (www.simdigezelim.com) bu hafta boyu orada olacak ve izlenimlerini sitesinden aktaracak.
Uygun fiyatlı dil kursları için Antigua’yı düşünenler ise burada özel ders alan Barış’ın(www.barısnerede.com) dünya turu notlarından bilgi alabilirler.Dönüş yolculuğu için ise büyük marketin hemen yanındaki otogardan Chimal’e giden otobüslere binebilir ve Chimal’den dakikada bir geçen Guatemala City otobüsleri ile şehir içine Zona 3 bölgesine kadar gidebilirsiniz.
Flores ve Tikal


Guatemala City’de Zona 1, Calle 17 üzeride bulunan Fuerte del Norte otobüs şirketinin terminalinden Flores’e 2 çeşit otobüs kalkıyor.Saatte bir kalkan klasik otobüsler 100 quetzales’a 9 saatte, akşam saat 9’da kalkan 2 katlı ve geniş koltuklu birinci sınıf otobüs ise 160 quetzales’a 8 saatte Flores’e ulaşıyor. Ben hem bir gece hostelden yırtmanın rahatlığı,hemde rahat uyuyup sabah daha dinç bir şekilde Tikal’i gezme isteği ile 9’da ki otobüse bilet aldım.Tikal tarihini okuyup üzerinede servis yapılan kraker ve meyva suyunu yeyince uykuya dalmışım.Sabah 5’te ışıkların açılması ile uyandım.Benden 1 gün önce buraya gelen Tulga’nın kaldığı Los Amigos hostele gidip çantalarımı bıraktım.Sabah 5’ten başlayarak saatte bir kalkan dolmuşlara saat 6 için 60 quetzales’a gidiş dönüş bilet alıp Tikal’e gittim.Turist informasyon ofisinden 20 quetzals’a bir harita alıp bilgi edindim.
Tikal’i gezerken yaklaşık 10 km yol yürünmesi gerektiği için gezi rotanız önemli bu konuda ‘siz olsanız nasıl gezerdiniz?’ tadında sorularla yerellere bir rota çizdirdim. Buna göre benim gezi rotam şu sırayla oldu. Kompleks Q,Kompleks R,Kompleks O,Plaza Deste,Acropolis Del Norte, Gran Plaza,Temple 1,Temple 2,Acropolis Central,Temple 3,Temple 4,Kompleks N,Palcio De Las Ventanas, Mundo Perdido,Plaza De Los 7 Temples,Temple 5,Group G,Temple 6,PLaza Este ve tekrar son bir kez daha tadını çıkarmak için Gran Plaza. Dönüşte ise Group F’i gezdim. Bu rotada Zona Norte dışındaki her yeri görmüş oldum.
En önemli ve en çok ilgi gören yer Grand Plaza(Büyük Meydan) ve buradaki twin towers yani Kral Moon için yapılan Grand Jaguar ve karşısındaki Mascarones tapınakları.Jaguar 44 metre,çatısı yıkılan Mascarones ise 38 metre yüksekliğinde.Meydanın yanlarında ise Kuzey Akropolis ve Merkez Akropolis bulunuyor. En yüksek tapınak 64 metre yüksekliği ile Temple 4 ve sabah erken saatlerde gidenler zirvesinden güneşin doğuşunu izleyebiliyorlar.Benim en çok beğendiklerim ise Mundo Perdido ve Temple 5. Perdido meydanı sabah erken saatlerde fazla turist yok iken insanın içine huzur saçıyor ve saatlerce uzanıp kalmak istiyorsunuz.Temple 5 ise dik merdivenlerinden çıkarken korku ile karışık heyecan yaşatıyor.
Tikal’i benzerleri Chicen İtza ve Copan’dan ayıran özelliği yağmur ormanlarının derinliklerinde yer alması. Sık ormanlar arasında yürürken etraftan yükselen kuş ve maymun sesleri ortama ayrı bir gizem katıyor.Diğerlerini görmedim ama daha önce gördüğüm Angkor,Machu Pichu,Çin Seddi, Bagan gibi yerlerde yaşadığım kadar hayretlere düşürecek bir hisse kapılmadım burada ama mutlaka görülmesi gerektiği kesin.Birde Maya medeniyetinin 3000 yıllık tarihi olduğunu unutmamak gerekli.Ben gün doğumunu kaçırdım ama saat sabah 3’te yola çıkan Tulga yaşadı.

Dönüş yolculuğu için 12.30’da başlayıp yaklaşık 1 saat aralarla akşam saat 6’ya kadar minibüsler işliyor.Flores’e dönüp olimpos tadında ortamı olan ve Hollanda’lı genç bir çocuğun işlettiği Los Amigos Hostel’deki yatağıma yerleştim.Calle Central üzerinde yer alan hostelin ortamı çok güzel ve sıcak.İnternet ücretli ve saati 10 quetzals.Bahçede diğer hostellerde kalanlarında katıldığı muhabbet ortamı geç saatlere kadar sürüyor.8 kişilik dorm odadaki yatağa 25 quetzals yani 3 dolar civarı bir ücret ödüyorum.Bahçedeki mutfakta her çeşit yemek ve içecek uygun fiyatlara satılıyor ve porsiyonlar iki kişilik.Bu hostelde 2 gecedir kalıyoruz, heralde 1 ay kalınsa kimse sıkılmaz ama yollar bizi bekler. Sabah saat 5’te Belize City’e biletimiz var.Dünyanın en büyük ikinci mercan kayalıkları Caye Caulker’de snorkel turu yapacağız. Köpek balıkları, mantalar, baracuda’lar bizi bekler. Bu arada Orta Amerika rotamızıda belirledik.Bir aksilik olmazsa şöyle olacak: GUATEMALA Guatemala city,Antiqua,Flores,Tikal BELİZE Belize City,Caye Coulker
Punta Gorda GUATEMALA Livingstone HONDURAS Santa Rosa de Copan,Copan,Gracias
EL SALVADOR Juayua(Ruta de las Flores),Playa el Tunco NICARAGUA Granada,İsla de Ometepe COSTA RICA Tortuquero,Puerto Vieja de Talamanca,San Jose..Gene tavsiyesi olanlar varsa mfici@hotmail.com‘a mail atarlarsa çok seviniriz. Bol bol foto görmek isteyenlerde facebook’ta bu maili ekleyerek görebilirler.

Herkese çok selamlar.
Murat
17.02.2008 Puerto Barrios – Guatemala

Tikal’de bir kaç acenta gezip en uygun bulduğumuz yerden sabah saat 5 için 140 quetzalese Belize City’e minibüs bileti aldık.Bu arada 120 ye de bilet bulanlar olmuş. Zor olsada sabah saat 4.45 gibi kalkıp çantaları hostelin önüne çıkardık.Saat 5’te minibüs bizi kapıdan aldı.20 kişilik minibüste sadece 10 backpacker olduğu için rahat rahat yayılıp uyuduk. 2 saat sonra sınırdaydık. Elimizde kalan paraları sınırdaki ayaklı döviz bürolarından Belize dolarına çevirdik.Biraz pazarlıkla iyi bir kurdan bozdurmak mümkün. Çantaları yüklenip önce Guatemala’dan çıkışımızı yaptık. Çıkış ücreti olarak 10’ar quetzales aldılar.Hemen yanda bulunan Belize göçmen bürosundanda girişimizi sorunsuz bir şekilde yaptık.Artık ingilizce konuşuluyor sanki Türkçe konuşur gibi rahatladım.Diğer tarafta 10 dakika da minibüsün gelmesini bekledik. Sonra atlayıp uyumaya devam.Saat 10’da yani toplam 5 saatlik yolculukla Belize City’deki deniz taksilerinin iskelesindeydik.

admin

emrah kurtulmus

You May Also Like

Şili Gezisi – 23.12.2007

Peru Gezisi

Torres Del Paine’de Trekking – Şili Gezisi

Güney Amerika Rotası 5 – Peru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir