İskoçya Gezi Notları

 

Yekta İskoçya dağlarında trekkingden, barlarda ki konserlere, futbol tutkusundan milli değerlerine bu İngiliz denilmesinden nefret eden sempatik insanların ülkesini keşfetti.

 

İSKOÇYA NOTLARI

 

Genel Bilgiler : Vize , Gezi maliyetleri , Yemek , Kalınacak yerler , Ulaşım , Yapılmaması Gerekenler , Hava durumu , Giyecek , Zorluklar ….

 

Vize : UK vizesi için Ankara’da ki Slovenya konsolosluğunun birinci katında ki vize servis bölümüne baş vurabilirsiniz . Turist vizesi 6 aylık ve multiple . Gerekli belgeleri konsolosluk web sitesinden öğrenebilirsiniz . Belgeler tam olduğu sürece sorun yok . Vize almam bir gün sürdü. 180 ytl .

 

Gezi Maliyetleri , Kalınacak Yerler : Birleşik Krallık oldukça pahalı Bütçeyi aşmamak için uğraşmak lazım . Fort William gibi küçük yerlerde , guesthouse’lar ya da hosteller ucuz .. Genelde dormlar 12 – 13 pound civarında ancak büyük şehirlerde daha pahalı, dorm 17 – 18 pound civarı, kahvaltı dahil ya da 1 – 2 pound . Bed & Breakfast’lar hostellere göre daha pahalı. Ulaşım genelde pahalı ancak önceden bir rota belirleyip bütün biletleri alırsanız daha ucuz . Şehir içi otobüsler 2 – 3 pound . Yemek restoranlarda ya da publarda pahalı ancak marketlerde sandviç türü şeyler bulmak mümkün , 1 – 2 pounda da karnınız ı doyurabilirsiniz . Ben önceden tam olarak rota belirlemediğim için ulaşıma baya para ödüyorum . Günlük 50 pound yeterli bir bütçe ama daha önce de belirttiğim gibi Londra gibi şehirlerde bütçe biraz sarsılabilir .. Ya da küçük kasabalarda 50 poundun altında da yaşanabilir .
Yapılması & Yapılmaması Gerekenler :
Mutlaka bar programlarını takip edin . Favori grubunuz bir yerlerde çalıyor olabilir. İskoç yemeklerini deneyi . Haggis. , black puddin ,ironbru en popülerleri.
Asla İskoçyalı birine İngiliz demeyin. Hangi mevsim olursa olsun yanınızda mutlaka yağmurluk olsun. İskoçya’da havanın nasıl olacağın ı kestirmek mümkün değil . İskoçya’da “havayı mı beğenmedin ? 5 dakika bekle ‘diye de bir deyişleri var .

 

Ulaşım 
İskoçya’da ulaşım bütün Birleşik krallıkta olduğu gibi oldukça düzenli . City link otobüs şirketinin tarife broşürünü herhangi bir hostel den ya da turist information ‘lardan edinebilirsiniz . Otobüsler tam zamanında durağa gelip zamanında hareket ediyor . Yüksek sezonda önceden bilet almalısınız ama sezon dışı otobüsler genelde boş . Benim kullandığım otobüsler :
Glasgow – Skye 25 pound , 6 saat
Skye – Fort William 13 pound , 2 saat 45 dk .
Fort William – Edinburgh 23 pound , 4 saat . Yüksek sezonda direkt otobüs var ama sezon dışı otobüsler önce Glasgow ordan Edinburgh’a gidiyor .
 

GLASGOW 
Başkent’ten sonra en büyük kent . Kentin neredeyse bütün yapıları tarihi eser ve çok iyi korunmuş, sokaklarda gezerken film setinde gibi hissediyorsunuz. Kent merkezi bir kaç tane. Down town, west end , east end en canlı yerleri.
Şehir merkezine yakın Euro Backpackers’ Hostel ‘de kaldım. 17 pound ve kahvaltı dahil. Baya büyük bir hostel , hostelden çok otel. Dorm ‘lar 4 kişilik ve odalarda duş tuvalet mevcut. Otel çalışanları oldukça yardımsever ve güler yüzlü.
Hemen hemen her gece bir yerlerde bir konser ya da gösteri bulmak mümkün . Müzelere giriş ücretsiz . Robert Burn centre , Ulaşım Müzesi ,Kelvingrove Müzesi , Modern Art Galerisi benim tavsiye edebileceklerim . Modern Art Galerisi şehir merkezinde .Diğerlerine metroyla ya da otobüslerle kolayca gidebilirsiniz . Metro gidiş dönüş 3 pound civarı.Tabi bunlar benim görebildiklerim . Glasgow’da daha görülmesi gereken bir çok yer var .
Benim Glasgow’da bulunduğum sürede konserlere bilet kalmamışt ı . Önceden internetten bilet alıp konser izlemek şart. Genelde konserler SECC’de oluyor ya da büyük barlarda. Oasis’in meşhur olmadığı zamanlarda çaldığı King’s Tut’s Wah Wah Hut Bar’da çıkan grupları izlemek lazım ,bakarsınız dinlediğiniz grup bir gün britpop’un ilahı olur .

 

ISLE OF SKYE
Glasgow’dan sonra Skye ‘a geldiğimde kendimi hayalet şehirde gibi hissettim . Sokaklar bomboş, bir çok dükkan kapalı ,kasaba merkezinde bir kaç bar ve içerde üç beş İskoçya’lı zaman öldürüyor. Kalacağım yer otobüs durağına çok yakın . Independent Guest house. 6 kişilik dorm, kişi başı 12 pound. Mutfağı istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz . Küçük bir tv odası var… Sıradan bir hostel ama şehir merkezindeki en ucuz yer diyebilirim .. B & B ‘ler ki ş i başı 30 pound civarı.
Hostel de çok sakin, bir yandan da kendi kendime söyleniyorum, niye gelmiştim ben buraya ?
Skye batı higlandlerin en popüler yerlerinden biri .. Temmuz , ağustos aylarında yağış çok fazla olmadığından trekking ya da tırmanış yapmak isteyenler için çok güzel bir yer .. Şehirden biraz uzaklaşıp dağlara doğru giderseniz manzaranın gerçek değil yağlı boya tablo olduğunu düşünürsünüz .İnanılmaz !
Skye ‘ da herkese göre bir trekking rotası çizmek mümkün .2 saatlik kolay rotalardan 1 gün , 2 gün ya da daha fazla rotalara kadar turist information da size rota gösteriyorlar . Trekkinge başlamadan önce uğrayıp bilgi almanızı öneririm.
Ya da 2 saatlik bir bot turuna katılıp kartal, şahin yuvaların ı görmeye gidebilirsiniz .
Hostel’de tanıştığım Amerika’lı Chad ile trekking yapmaya karar verdik ve tourist info’dan aldığımız rotayla otobüse atlayıp başlangıç noktasına vardık. Meşhur Old Man‘i göreceğiz .. Vardığımızda baya bir uğraştık kayalıklardan herhangi birini yaşlı bir adama benzetmeye ama olmadı . Onun yerine ormandaki bilimum tavşan, sincap gibi hayvanları izlemeyi tercih ettik ..
Yürüyüş yapmayı sevenler için Skye biçilmiş kaftan . Hemen her gün bir rota seçilip tamamlanabilir . Bana ekim ayında biraz sıkıcı geldi ve sadece 2 gece kalıp otobüsle Fort William’a , batı highland’ lerin baş kentine gitmeye karar verdim..

 

FORT WILLIAM 

Fort William batı highland’de şirin bir kent . Isle of Skye’dan otobüsle 3 saat ve 20 pound. Otobüs durağı şehrin merkezinde ve Fort William’da her yere yürüyerek gidilebilir .
Fort William tırmanış ,trekking veya kamp kurmak için en uygun yerlerden biri. Hava her beş dakikada bir değişse de ekim ayı soğuk değil ..
Otobüsten indikten sonra kalacağım yerin ne tarafta olduğunu yolda gördüğüm ilk kişiye sordum, benimle beraber hostelin önüne kadar yürüdü . İnanılmaz yardımseverler ve güler yüzlüler.. Kalacağım yer Scotland Top Hostel ve dorm kişi başı13 pound. Kahvaltı ayrıca 1 pound . Ayrıca hostelin mutfağını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz . Hostel çalışanları her türlü sorunuzu büyük bir sabırla cevaplamaya hazırlar ..
Fort William’da ilk gün tabi ki şehri keşfetmekle geçti. Burada da bir şato var fakat harabe .. Yine de görmeye değer. Şehir merkezine yarım saat yürüme mesafesinde.
Akşam saatlerinde ise Fort William oldukça sakin. Merkezde bir kaç bar ve restoranın dışında her yer kapalı ve sokaklar boş. Barların hemen hepsinde müzik kutuları var, eğer biri 1 pound atarsa müzik dinleme şerefine ulaşırsınız, yoksa sakin sakin barda oturmanız gerekiyor.
Ertesi sabah Braveheart’ın çekildiği, Birleşik Krallığın en yüksek dağı Ben Nevis’e tırmanmak için – tabi tam anlamıyla tırmanmak değil – erkenden kalktım. Bir haftalık tatilini İskoçya’da geçiren , Fort William’da tanıştığım Galler’li Huw bana eşlik edecek. Ben Nevis’te zirve yapıp geri dönmek yaklaşık 5 saat sürüyor. Huw’un hızına ayak uydurmaya çalışarak 4 saatte tamamladık. Yol boyu ılık olan hava zirvede sanki eksi 50 derece.. 5 dakika’dan fazla durmak imkansız .. Aceleyle yanımızda götürdüğümüz kahveyi içip inmeye başladık 10 dakika sonra tepedeki sis kayboldu ve güneş açtı, geri mi dönsek diye düşündük ama sonra geri döndüğümüz de güneşin kaybolacağını varsayıp vazgeçtik.

 

EDINBURGH
Edinburgh İskoçya’nın tarih kokan caddeleri , pubları, sanat galerileri ,eğlence yerleriyle ünlü başkenti. Bir kaç gün kalmayı planlıyorsanız emin olun daha uzun kalmak isteyeceksiniz.
Edinburgh Glasgow’ a trenle 1 saat 9 pound. Citylink otobüsleriyle 1 saat ve önceden bilet alırsanız 1 – 4 pound arası. İnternetten değil de gününde alırsanız 12 pound.
Bu sefer ki gezimde lonely planet kullanmayıp, hostelbookers.com ya da hostelworld.com’dan kalacak yer buldum. Kaldığım yerler de gayet iyiydi. Edinburgh’da Castle Rock Hostel’de kaldım. Edinburgh Castle’ın hemen yakınında, tren istasyonuna yürüyerek 5 dakika . 17 pound, 4 kişilik dorm. Her zaman kullanabileceğiniz büyük bir mutfağı var ve internet bedava! İnternet ‘ in bedava olmasına neden bu kadar sevindiğime gelince, hemen her gün online olmam gerektiği için bir çok yerde internete para ödedim ve saati yaklaşık 8 ytl idi.( hostellerde )!!
Edinburgh’ da görülmesi gereken yerlerin başında tabi ki Edinburgh Caste geliyor. Giriş 7.5 pound. Şato’da rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim. Real Mary King House, National Gallery, Palace of Holyroodhouse diğer gezilmesi gereken yerler. Ama Edinburgh’un atmosferi bambaşka. Gece hayatı çok hareketli, tiyatro, müzikal, festival adına hemen her gün bir şeyler bulmak mümkün. Edinburgh’ da yemek yemek için alternatif bol ancak restoranlar pahalı. Hemen her köşe başında öğrenciler için indirimli menüler var. 5-6 pound’a karnınızı doyurabilirsiniz. Hala pahalı diyorsanız marketlerden sandviç türü şeylerle de idare edilebilirsiniz. Ancak en mantıklısı eğer uzun kalıyorsanız, hostel’de yemek pişirmek .

 

admin

emrah kurtulmus

You May Also Like

İspanya’da 2 Hafta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir