Mısır Gezisi

Hem kültür hem de deniz tatilini birlikte yapmak isteyenler için ucuza ve kolay gidilebilen bir ülke Mısır.

 

MISIR GEZİSİ NOTLARI

Şehirler : Ülkeye giriş , Kahire , Aswan, Luxor

 

Genel Bilgiler : Vize, Gezi maliyetleri, Yemek, Kalınacak yerler, Ulaşım, Yapılmaması Gerekenler, Hava

durumu, Giyecek, Zorluklar….

 

ÜLKEYE GİRİŞ

Türkiye den Mısır a iki şekilde gidebilirsiniz.

 

Havayolu : Eğer zamanınız kısıtlı ise ki bizim bu gidişimizde öyle idi İstanbul da acenteleri gezerek veya telefon ederek en uygun fiyatı araştırmanız lazım. Çünkü aynı uçağa değişik fiyatlar veriyorlar.Biz gidiş dönüş 310 $ a aldık fakat aynı uçakta 345 $ a alanda vardı.

 

Karayolu : Her Perşembe İstanbul dan Şama tren kalkıyor. Ücreti 49 YTL. Şam dan Ürdün üzerinden Mısıra geçiyorsunuz.Bu yolla gelen Brezilyalı bir öğrenciden öğrendiğimiz 70 YTL civarı bir yol ücreti ile Mısıra ulaşabiliyorsunuz ve yolculuk 3 gün civarı sürüyor.Özellikle öğrenci arkadaşlara bu yolu öneririz.Yolculuğu biraz uzatıp Suriye ve Ürdün ü de gezmek mümkün.Ürdün ün çok methini duyduk.

 

 

KAHİRE


Havayolu ile gidenlerin Kahire Havaalanında pasaport kontrolünden önce kendilerine verilen kartları mutlaka doldurmaları gerekiyor.Uçak inmeden doldurursanız kalem sorunu yaşamazsınız.Havaalanı çıkışında sizi taksiciler bekliyor sakın resmi görevli olduğunu söyleyenlere inanmayın.Bir taksi bulun ve pazarlık edin.Mısırda fiyatları öğrenene kadar pazarlık aşamalarını yaşamanız gerekiyor.Kahire içinde nereye isterseniz uzaklık hiç önemli değil 10 paunda gidebilirsin.(5 paund : 1 YTL).Havaalanından Kahire ye de ideal fiyat 20 paund.

 

Mustafa Kemal Meydanı civarında bir yerlerde inerseniz bir çok hostel ve otel var.Fiyatları kahvaltı dahil 10-25 paund arası değişiyor.Öğrenci arkadaşlara tavsiyemiz Dahab hostel fiyatı kişi başı 15 paund(3 YTL) kahvaltı dahil.Biraz daha rahat arayanlara Bostan oteli tavsiye edebiliriz.Burası da 25 paund kahvaltı dahil.Biz Dahab ta yer olmadığı için Bostan otelde kaldık gayet rahat ve kahire manzaralı güzel bir terası var.

 

 • Taksiler her yere 10 paunda gidiyor,dolmuş 50 plaster(0.5 paund),otobüs ise 25 plaster.
 • Yemek Mısırda büyük sorun yemek yiyecek temiz yer bulmak zor olabiliyor.
 • Dost Kitapevinin Mısır rehberi veya lonely planet egypt kitaplarından biri işinize çok yarayacaktır
 •  Her yardımcı olan mutlaka bahşiş isteyecektir,gezeceğiniz caminin imamı bile haberiniz olsun
 •  Mustafa Kemal meydanı Atatürk anısına yapılmış bir meydan
 •  Alkol çok pahalı, özel vergiye tabi
 •  Mısıra girişinizin ilk iki gününde şehir içindede bulunan freeshoplardan alışveriş yapabiliyorsunuz… çok ucuz …Özellikle içki ve sigara…
 •  Kahire 20 milyon kişinin yaşadığı büyük bir şehir ama caddeler çok düzenli ve kolay öğreniliyor
 •  Çok fazla asker var ortalıkta.80 milyonluk Mısırda 20 milyon asker var.Askerlik 3 yıl..
 •  Biraz Arapça öğrenmek çok faydalı olabiliyor..en azından rakamların okunuşunu ve yazılışını bilmek lazım….
 •  Kahire de trafik ışıkları hiçbir anlam ifade etmiyor…karşıdan karşıya geçerken dikkat…
 •  Tuvalet kağıdı veya selpak bulundurun..
 •  Çay,kahve,tabak gibi birçok ortak kelime kullanıyoruz…

 

Kahire de gezilmesi gereken 3 önemli yer var

1. Kahire Müzesi : Piramitleri görmeden önce müzenin gezilmesinde fayda var çünkü tarihi eserlerin neredeyse hepsi müzeye aktarılmış.Müze hostellerin bulunduğu bölgeye çok yakın yürüyerek gidilebilir.Müze girişinde bir çok rehber var.Biriyle anlaşıp gezmenizi tavsiye ederiz.Yoksa bu kadar büyük bir yerde kaybolup gördüklerinizden de bir şey anlamama ihtimaliniz çok yüksek.Eğer öğrenci veya öğretmen iseniz mutlaka gitmeden önce bir international student card alın.Bütün girişler yarı fiyatına iner.

 

Müze Giriş:40 paund Öğrenci 20 paund

 

2.Giza Piramitleri : Piramitleri gezmenin iki yolu var.Legal ve illegal.Biz bunu daha sonradan öğrendik tabi ki.Tanıştığımız bir adam bize piramitlerin 2 kapısı olduğunu bunlardan birisinin turistler için diğerinin mısırlılar için kullanıldığını , turistler için olanda bir çok seyyar satıcının rahat ettirmediğini istersek bizi mısırlılar için olandan sokabileceğini söyledi.Bizde kabul ettik.Bizi piramitlere yakın bir köye götürüp Muhammed ile tanıştırdı.Biraz korkutucu bir köydü.Muhammed bize 140 paund karşılığı at veya deveyle 4 saatte bütün Giza bölgesini gezdireceğini söyledi.Artık dönüş olamazdı kabul ettik.Tercihimiz deveydi.Yaklaşık yarım saat piramitleri çevreleyen duvarın kenarından ilerledik.Ve girişe gelmiştik.Köylüler duvara bir delik açmış ve buradan içeri turist sokup kendilerine bir rant sağlamışlar.Bizden alınan para içerdeki atlı polislere de pay ediliyordu.Bizi sokan adam bu işi 30 yıldır yaptığını söyledi.3 saatlik bir deve yolculuğu ile piramitleri gezdik.Çok eğlenceli bir geziydi.

 

3.İslamic Kahire : Nil nehri Kahireyi iki ayrı bölgeye ayırmakta.Eski Şehrin bulunduğu taraf İslamic Kahire . Burada Fatimilerle başlayıp Osmanlılarla devam eden islami dönem eserleri mevcut.Gezilmesi gereken yerler Citadel,Pazar bölgesi ve ölüler şehri.Bizim Sultanahmet civarına benzer bir bölge.

 

 

 

 

ASWAN

Kahire den Aswana otobüs veya trenle gidebilirsiniz.Tren çok daha hesaplı ve rahat.Kahire merkez tren istasyonundan 2. mevki bilet 39 paund ve yaklaşık 13-14 saat civarı bir yolculukla varılıyor.Akşam 21deki trene binerseniz sabah 10 sularında varıyorsunuz.Trenler yoğun olduğu için bir gün önceden biletinizi almanızda fayda var.
Aswan Nil nehri kenarında Sudan sınırına yakın şirin bir turistik kasaba.Bir çok hostel var fiyatları 15-25 paund arası değişiyor.Ramses hotel temiz ve rahat bir yer.25 paunda oda kahvaltı kalabilirsiniz.Ama daha ucuza yerler de mevcut . Yer seçmeden önce 3-5 hostel gezip odaları görün ve fiyat için pazarlık edin.

 

Aswan da Nil nehri kenarında şirin restoranlar var fiyatları ve yemekleri gayet uygun.Mona Lisa restoranı tavsiye ederiz.

 

Aswan’da yapılması gereken 3 önemli gezi var

 

 

1. Felluka turu : Felluka küçük yelkenli teknelere mısırlıların verdiği isim.Nil nehri üzerindeki elephant island,botanik bahçesi ve kaya mezarlar 2 saatlik bir felluka turu ile gezilebilir.Fellukaların saat ücreti 10 paund tabi sıkı pazarlık var.

 

 

 

 

 

2. Keleş turu : Bizim faytonlara da keleş deniyor.Keleşle 1 saatlik tur yaparak 20 paund civarı bir ücrete şehrin her yerini gezebilirsiniz.

 

 

 

 

 

3. Abu Simbel : Mısıra her gidenin mutlaka görmesi gereken bir yer.Ramses ve Nefertiti nin tapınakları.Sudan sınırında ve yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla Aswan dan konvoy halinde (Güvenlik sebebi ile sadece böyle gidilebiliyor) gece saat 3.30 da yola çıkılarak gidiliyor.Başka türlü görmek mümkün değil.Turların ücreti 50 paund.

 

 

LUXOR

Aswan dan Luksor a Otobüs veya trenle gidebilirsiniz.Trende yer bulmak zor olabiliyor. Otobüs ise 35 paund ve trenden hem pahalı hem de rahatsız.Luxor da Venüs hosteli özellikle tavsiye ederiz.Çok rahat ve günlük kahvaltı dahil 15 paund.Yemekler için ise Marhaba Restoran muhteşem.Fix mönü 20 paund ve bir çok değişik yemeği tadabiliyorsunuz.Mustafa (şef garson) yı bulup onunla pazarlık edin ,çok tatlı bir adam.Ama hiçbir zaman yemek sonrası bahşiş vermeyi unutmayın.Bu Mısır da bir gelenek.Luksor Mısır`da çok turistin uğradığı şehir.Krallar vadisi,Kraliçeler vadisi,Hatşepsut,Karnak temple ve Luksor temple görülmesi gereken yerler.

 

 

Birinci gün Karnak ve Luksor tapınakları gezilebilir.Özellikle Karnak muhteşem.

 

İkinci gün ise kral ve kraliçelerin mezarlarının bulunduğu vadiler ve tek kadın firavun olan Hatşepsut un tapınağı gezilebilir.

 

Luksor alışveriş içinde ideal bir yer.Kahire den daha ucuz.

 

 

GENEL BİLGİLER

 

VİZE : Mısıra vize mavi pasaport için gerekiyor.Ama fazla bir şart aramıyorlar.Vize ücreti 35 YTL.

 

GEZİ MALİYETİ : Hosteller ortalama 15-20 paund , günlük yemek masrafı 40 paund,extra gezi ( müze girişleri,akşam eğlenceleri vs…) masrafları da 50 paund civarı tutuyor.Yol ücretleri toplam 100 paund.Sonuç olarak 800 paund (160 YTL) ile bir hafta Mısır gezilebilir.Kara yolu ile gelen arkadaşların yol masraflarının da 70 YTL olduğunu düşünürsek.Normal şartlarda vize dahil 350 YTL ile bir hafta Mısır rahat rahat gezilir.Ama fazla gezmemizi istemeyenlerin koyduğu yurtdışı çıkış harcını(70 YTL)da unutmayalım.

 

YEMEK : Mısırda yemeklere dikkat. Pek hijyenik değiller.

 

KALINACAK YERLER :Bir çok hostel var ve fiyatları çok uygun.3-5 yer gezin ve sonra kalacağınız yere karar verin.

 

ULAŞIM : Tren en uygun ulaşım aracı fakat son anda giderseniz yer bulamazsınız.Otobüsler tehlikeli ve rahatsız.

 

YAPILMAMASI GEREKENLER :

 •  Yanınıza kesinlikle gereğinden fazla eşya almayın (Bir çanta (50lt) yeterli)
 •  Rehber kitapsız yola çıkmayın (Dost ktb. MISIR veya Lonely Planet Egypt)
 •  Öğrenci ve öğretmenler İnternational student card almadan Mısıra gitmeyin çünkü müze,tren,otobüs vs. nerdeyse her şey de %50 indirim var.
 •  Her yardımcı olmak isteyene aldanmayın
 •  Pazarlıksız hiçbir şey almayın, başta 300 paund denen bir şeyin fiyatı 10 paunda kadar inebiliyor

 

HAVA DURUMU : Mısıra gitmek için en uygun mevsim ocak,şubat,mart ayları. Şubatta Kahire ortalama 25, Aswan 30 derece civarı, yaz ayları ise 45 dereceye kadar çıktığı için hiç tavsiye edilmiyor.

 

GİYECEK :Kış ayları gidenler akşamlar işin bir polar, bir pantolon ve yazlık kıyafetlerle giderlerse bir sorun yaşamazlar.

 

ZORLUKLAR : Türkiye den gidenler için Mısır şartları yemekler dışında pek zorluk içermemekte…….

admin

emrah kurtulmus

You May Also Like

Varuna Gezgin İstanbul Şubesinden Burcu Anlatıyor!

Varuna Gezgin Personellerinden Umut Başal ilk gezi deneyimini anlatıyor!

Etiyopya Gezisi – Mart 2010

Zambia, Botswana ve Zimbabwe Gezisi

1 thought on “Mısır Gezisi”

 1. Harika bir yazi olmus. Gidene kadar tekrar tekrar okuyup, ogrenip gidecegim sanirim. Tesekkurler. Bu arada bilgiler guncel mi? Fiyatlar vs? Deryadeniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir