Uganda, Kongo ve Ruwanda Gezisi

Afrika’nın en güzel doğasına sahip bu bölgede adrenalin dolu 12 günlük bir yolculuk yaptık.Uganda’da, Nil nehrinde raftingte 5. derece rapidlerle boğuştuk, Queen Elizabeth Ulusal Park’ında safari yaptık, Bunyonyi gölünde yaşayan pigmeleri ziyaret ettik. Kongo cangıllarında Virunga dağlarının eteklerinde 34 kişilik Kabirizi goril ailesine misafir olduk. Ruwanda’da soykırımın izini sürüp, Kivu gölü kıyılarında dinlendik. Unutulmayacak anlarla dolu bu gezinin notlarını kısa bir süre zarfında sitemize ekleyeceğiz.

 

UGANDA – D.R.CONGO – RUANDA
ROTA: Kampala-Jinja- Lake Bunyonyi-Kisoro-Gisenyi-Kigali-Mbarara-Queen Elizabeth-Kampala

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 01KAÇIRILMAMASI GEREKENLER:Virunga dağlarında Gorilla Trekking gezisine katılın. Lake Bunyoni’de pigmeleri zıyaret edin.Kivu Gölü’nün chill out ortamının tadını cıkarın.Kigalİ’nın gece hayatını keşfedın.Jinja’da,Beyaz Nil’de rafting yaparak, 5.derece rapidlerle boğuşun, Kigali’de bulunan soykırım müzesine gitmeyi ihmal etmeyin.

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 02ULAŞIM: 2012 Şubat ayında İstanbul-Entebbe uçuşlarında en uygun fiyat 497Euro ile Gulf air ait.Alternatif olarak 527euro ile Egypt air direk uçuş isteyenler için ise THY ile 569 euro.

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 03Ülke içi ulaşımda ise öncelikli tercihiniz, sürenize uygun olarak rotanızı belirleyip şöförlü araba kiralamanızdır.Biz 10 kişilik minibüsü günlüğü yakıt ve şöför dahil 100$ dan kiraladık. Alternatif olarak 4-6 kişilik jeep kiraları 80$, araba kiraları ise 50$ civarında bulunuyor.Kampala’da yaşayan Meltem Yaşar size her konuda yardımcı olabilir. http://www.pigmelerledans.blogspot.com/

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 04

ALIŞVERİŞ:
Kampala: Hediyelik eşyalarda Banana Boat, 2.el eşyalarda Owino Market ve koleksiyon meraklılarına ise Sheraton otelin hemen altında ki yolda bulunan Nommo Galeri tavsiye edeceğimiz yerlerdir.

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 05Kigali:El işi hediyelik eşya isteyenler için en gözde market olan Caplaki’de sıkı pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz.

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 06

VİZE: Uganda’ya girişte 50$’a 30 günlük vizenizi, Ruanda’ya girişte 60$’a 3 günlük transit vizenizi sınır kapılarında alabilirsiniz.Ruanda vizesi için biraz yalvarmanız gerekiyor. Kongo vizesi 530$’a aldığımız Gorilla trekking fiyatına dahil olarak verildi.

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 07

KALINACAK YERLER:
KAMPALA
Red Chili Hideaway : Şehir karmaşasının aksine huzurlu  atmosferiyle Kampala’nin en popüler backpacker hosteli.Mutfağı barı,minik bir havuzu,restoranı ve barı bulunan bu hostelin günlüğü sadece 6 dolar. http://www.redchillihideaway.com/

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 08LAKE BUNYONYI
Bunyonyi Overland Resort: Bahçesi ve göl kenarı cazibesinden dolayı  bir çok kişinin kalmak için seçtiği bir otel .Oda şeklinde düzenlenmiş çadırlarda kalabileceğiniz gibi aile için düzenlenmiş içinde mutfak olan küçük evlerde kalabilirsiniz. Gecelik fiyati 10 dolardan başlıyor.http://www.bunyonyioverland.com/

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 09KISORO
Traveler’s Rest Hostel : Dian Fossey’in ‘ikinci evim ‘ dediği otel rahat ve huzurlu bir ambiyansa sahip. Akşamları ateş yakılan bir bahçesi ve tembellik etmek için geniş bir salonu mevcut.Geceliği 65 Dolar.Bunagana Rd, Kisoro
GISENYI
Mostaj Motel: 3 yıldızlı otel standartlarında, temiz ve güleryüzlü çalışanlara sahip bu otelin açık büfe kahvaltı dahil  gecelik fiyatı 41 dolar.

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 10KIGALI
Okapi Hostel: Şehir manzaralı otelin kendine ait restoranı bulunmakta ve oda fiyatına kahvaltı dahil.Kigali’nin pahalı bir şehir olduğu düşünülürse otelin fiyati gayet uygun. Geceliği 35 dolar.
BP 1775 KIGALI

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 11QUEEN ELIZABETH
Mweya Safari Lodge : Olabildiğince basit, fiyatından dolayı yüksek sezonda sürekli dolu olan , bu yüzden de önceden rezervasyon yapılması gereken bir  misafir evi.
Oda fiyati 12-15 Dolar. Tel: 0312260260
MBARARA
University Inn: Merkezde, oldukca ucuz, çalışanları güleryüzlü ve bahçede kahvaltı, odaya dahil. Mbarara  Bilim ve Teknoloji Üniversitesi yanında. Geceliği, 3 kişilik oda 25 Dolar.

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 12

YEMEK&İÇECEKLER: Kampala’da Hataylı Mustafa Abi’nin işlettiği Efendy’s Restaurant şu anda batı yemeklerin de Kampala’nın 1 numarası. Öğlen yemeklerinde Türk yemekleri de çıkartan bu restaurantı kaçırmayın.

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 13
EĞLENCE: Kigali’de yaşayan beyazların ilgi gösterdiği batı standartlarında ki Papyrus Bar canlı müzikleri ve barı ile her gece eğlenebileceğiniz bir yer.
KONSOLOSLUKLAR: Türkiye’nin Ruanda’da konsolosluğu olmadığı için işlemler Kongo’nın başkenti Kinşasa’da yapılmakta yine aynı şekilde Uganda’da konsolosluk bulunmadığı için işlemler Kenya’nın başkenti Nairobi’de yapılmaktadır.

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 14TEHLİKELER & DUYURULAR:Sarı humma aşınızı yolculuğa çıkmadan 1 hafta önce yaptırın ve kartınızı yanınızda taşıyın.Sıtmaya karşı yanınızda sinek ilacı taşıyın ve iyi korunun.
AKLIMIZDA KALANLAR:
* Entebbe-Kampala minibüsleri 100.000 Ush.
*Nile,Tusker,Club Uganda’nın en tanınmış biraları.
*Kampala’da Turkish Light Academy adında bir Türk okulu bulunmaktadır.
*Ndere Troupe’de açık büfe eşliğinde Uganda yerel danslarını izleyebilirsiniz.
*Rafting için tercihimiz Nalubale rafting şirketi oldu(100$)

 

uganda-kongo-ruanda gezisi 2010 16* Goril nüfusu Uganda ve Ruanda’ya gore Kongo’da daha fazla.Ziyaret ettiğimiz Kabirizi goril ailesi 34 gorilden oluşuyordu.
* Kivu gölü kenarında yer alan Paradis Malahide Kafe’de kahvaltı çok güzeldi.
* Ruanda’nın en pupüler biralari Primus ve Mutzig.
* Bunyoni gölünde çıkan Talipai balığını tadmayı unutmayın.
* Queen Elizabeth Natinal Park giriş ücreti kişi başı 30$.
* Adeta fahri konsolosluk görevi gören Meltem Yaşar’a teşekkürler.

admin

emrah kurtulmus

You May Also Like

Varuna Gezgin İstanbul Şubesinden Burcu Anlatıyor!

Varuna Gezgin Personellerinden Umut Başal ilk gezi deneyimini anlatıyor!

Etiyopya Gezisi – Mart 2010

Zambia, Botswana ve Zimbabwe Gezisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir