Bişkek’ten kısa bir geçiş

Geleceğin Nepal’i Kırgızistan

10.08.2007 Bişkek – Kırgızistan

Almati’den sonra Bişkek cennet gibi geldi. Ulanbatur gibi insanın içinin ısındığı bir şehir, guesthouse kültürüde gelişmiş. Sakura Guesthouse’da günlüğü 5 dolardan konaklıyorum.Bahçeli güzel bir ev, kırgız bir bayan ve japon kocası işletiyorlar. Evlerinin iki odasını 6’şar kişilik yurt odaları şeklinde kiralıyorlar.Yer olmayınca bahçede uyku tulumu veya çadırda yatanlarda oluyor. 2 Macar, 1 Hollandalı, 1 Alman,1 İngiliz ve 8 de Japon var şu anda konaklayan. Macar ve Hollandalı bisikletle başlamışlar Avrupa’dan, burada tanışmışler ve bir kaç hafta beraber seyahat edecekler. Sonra Dojen Hindistan’a , Tony ise Çin’e devam edecek.Alman arkadaş ise Motorsiklet ile geziyor Asya’yı. İngiliz Mark ise 130 ülkeyi gezmiş. Japonlar ise ayrı bir renkler çoğu Türkiye’ye 2-3 kez gelmiş. 1 veya 2 yıl işlerine ara verip Asya’yı köşe bucak geziyorlar. Ortam böyle olunca akşamları bahçede muhabbetlerde çok zevkli geçiyor.

Özbekistan bütün tadımı kaçırdı bu hafta. Vize başvurusu yaptım randevu alıp. 10 gün beklemem gerektiğini söylediler davetiye için. Benim ise böyle bir zamanım yok. Kazakistan üzerinden yol var Hazar’a ama tekrar Kazakistan’a dönmek istemedim, aslında Almati buradan sadece 3 saat dolmuşla. Ama ondan sonra 3 gün süren bir yolculukla Kazakistan’ı boydan boya trenle geçmek gerekecekti. 160 saate yakın tren yolculuğundan sonra buda biraz gözümde büyüdü. Aslında aklım Özbekistan’da kaldı, Semerkant , Buhara ve Nukus’u görmeye çok konsantre olmuştum. Artık bir dahaki sefere bu noktadan devam edeceğim. Uçakla Azerbeycan’ada geçebilirdim ama uçak kullandıktan sonra İstanbul’a almak daha akıl karı idi çünkü ikisinin maliyetide aynı.Alper’de Perşembe günü uçtu İstanbul’a ,bende Pazartesi için aldım bileti.

Kırgızistan Nepal gibi bir doğa cenneti. 7000 küsürlük dağlar.göller, nehirler, nomadlar,renkli bir fauna ve flora, sıcak kanlı insanlar, Merkez Asya’daki diğer ülkelere göre ucuz olması burayı önümüzdeki yıllarda bir backpacker cenneti yapacak gibi.

Herkese selamlar,

Murat

admin

emrah kurtulmus

You May Also Like

Varuna Gezgin İstanbul Şubesinden Burcu Anlatıyor!

Rinjani Mountain: Bulutların Üzerine Tırmanmak

West Papua Endonezya Gezisi

Kuzey Kore Gezisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir