Trans Mongolia Yolculuğu

Moskova’dan Pekin’e yapılan Trans Mongolia yolculuğu uçuk tur fiyatları ve gizemli görünüşü ile backpacker ruhundan uzak aristokratik bir rota olarak görülüyor.Eskişehir Varuna Gezgin ekibi bunun aslında böyle olmadığını kanıtlamak için 2011 Ağustos ayında Türkiye’den hiç vize almadan 1500 Euro toplam bütçe ile bir ay sürecek bu yolculuğa çıktı.Çoğunluğu daha yirmili yaşlardaki öğrencilerden oluşan ekip bu yolculuktan bir ömür boyu unutulmayacak anılarla döndü.Umarız bu rotada edinilen tecrübeler daha binlerce ülkemiz gencinin yollara düşmesine ön ayak olur.

 

Trans Mongolia Express Notları, Ağustos – 2011

 

ÖN HAZIRLIKLAR

 

YANIMIZA ALMAMIZ GEREKENLER

 

Bu yolculuk sırasında Moğolistan’da gezmeyi düşünüyorsanız yanınızda bir uyku tulumu olmasında fayda var. Bir baş feneri, Lonely Planet Trans-Sibirya Ekspres kitabı,pil, poşi, müzik çalar, not defteri, kalem,hard disk,ara kablolar,şarj aletleri, terlik, kitap,6 adet vesikalık fotoğraf,asma kilit,sinek kovucu, konserve yiyecek, İsviçre çakısı, çatal bizim listemizde olup belki unutulabilecek şeyler. Diğer eşyalarda ise mümkün olduğunca çantanızı ağırlaştırmayacak kıyafete ve adedine önem verilmeli.Serin geceler için mutlaka bir polar veya goratex bir giyeceğe ihtiyaç oluyor.

 

trans mongolia 2011 01

VİZELER

 

Biz ne Moğolistan ne de Çin vizesinin Türkiye’de hem masraflı hem de yorucu koşuşturmacasına girmedik ve vizeleri yolda aldık. Rusya’ya vize olmadığını artık herkes biliyordur. Moğolistan vizesini Irkutsk’ta 3200 rubleye yaklaşık 110 dolara ekspres olarak , başvurduğumuz gün aldık. Çin vizesini ise Ulaanbatur’da 30 dolara 2 iş günü sonrasında aldık. Moğol vizesini 1 haftada alırsanız o da 30 dolara alınabiliyor, Çin vizesini ise aynı gün isterseniz 50 dolar ödemeniz gerekiyor.

 

trans mongolia 2011 02

İrkutsk Moğol Konsolosluğu

 

Gen. Konsulstvo Mongolii
Ul.Lapina 11 ( Lapina caddesi 11 numara)

 

Başvuru : 09.00-12.00,

 

Vize teslimi: 16.00-17.00

 

trans mongolia 2011 03

Moğolistan Çin Konsolosluğu

 

Zaluuchuudyn Urgun Chuluu 5, Ulan Bator, Mongolia ( Sukurbatur meydanının hemen arka tarafında)

 

Başvuru : 09.00-11.00,

 

Vize teslimi: 15.00-17.00 ( Sabahta gelseniz alırsınız)

 

trans mongolia 2011 04

Her ikisi için de birer fotoğraf gerekiyor. Çin Konsolosluğu’na Ekobilet’ten Pekin – İstanbul uçuşu rezervasyon kağıdı , Ulaabatur-Pekin uçuş rezervasyonu ( bütün acentalar ücretsiz yapıyor) ve hostelbookers.com sitesinden ilk 3 gün için kalacağınız yeri gösteren bir rezervasyon kağıdı vermeniz gerekiyor. Hepsi beşer dakikalık basit işler ve hiç masrafı yok. Siz vizeyi aldıktan sonra istediğiniz gibi takılın. Vize, Çin’e girişten itibaren 30 gün geçerli. Moğol vizesi de 30 gün.

 

trans mongolia 2011 05

BİLETLER

 

İlk bileti Moskova’dan Irkutsk’a Yaroslavl Vokzal’ın (tren istasyonu) hemen arkasında yer alan satış gişelerinden 4800 rubleye yani yaklaşık 123 Euro’ya Plaskartny bölümünden aldık. Eğer Kupe denilen 4 kişilik odalardan alırsanız 8000 ruble , luks denen 2 kişilik odalardan alırsanız 12000 ruble ödemeniz gerekir. Ama amaç görmek, değişik kültürleri tanımak ise kesinlikle önerimiz plaskartny bölümünden almanızdır. Gişelerin bazıları kredi kartı kabul ediyor. Gişe üzerindeki visa işaretlerine dikkat edin.

 

trans mongolia 2011 06

Başkalarına da bilet alacak iseniz onların pasaport fotokopileri yanınızda olmalı. Eğer bulunduğunuz gişe pasaport olmadan veya o kişiler gelmeden vermem derse diğer gişeyi deneyin. Biz böyle 3 gişe değiştirerek pasaport numara ve isimler kağıda yazılı şekilde almayı başardık. Ama bir gişe en çok 8 bilet satabiliyor. Fazlası için yine gişe değiştirip tekrar sıra beklemeniz gerekiyor. Ve tabiki Ruya’daki en büyük dert dil bilmemeleri.. Eğer ingilizce halledebilirim diye düşünürseniz yanılırsınız. Temelde demeye çalıştığınızı kısaca rusça öğrenin. Biz gişede sıra gelince şöyle dedik ; Dre aguvsta , devit bileta , a ulan ude, plaskartny. Yani 3 Ağustos, 9 bilet, Ulan Ude’ye, plaskartny bölümünden. Bir saat ingilizce veya tarzanca uğraşsanız da rusça bir dakikada çözebileceğiniz şeyi çözemezsiniz.

 

trans mongolia 2011 07

Bilet ücretleri yatakların üst kat veya alt katta olmasına göre de ufak değişiklik gösteriyor. Alt kat yemek yerken , üst kat ise uyurken tercih sebebi oluyor.Alt kat daha pahalı olduğuna göre üstte yemek yemek ruslara zor geliyor.Tabi alt yatak toplanınınca iki kişilik masaya dönüşüyor. Trenler ya Kazan ya da Yraoslavl İstasyonu’ndan kalkıyor ki ikisi de yan yana.

 

trans mongolia 2011 08

Daha da ayrıntılı bilgi isterseniz tren yolculuklarında check etmeniz gereken site tartışmasız www.seat61.com adresidir.

 

trans mongolia 2011 09

Türkiye’den uçuşlarda ise en uygun fiyatlar THY ve Aeroflot’un Moskova uçuşlarında. Ortalama 150 Euro civarı fiyatlardan THY ve Aeroflot Atatürk Havalimanından Sherametova Havalimanına, Anadolujet ise Ankara Esenboğa ve Sabiha Gökçen’den Domadeyova Havalimanına direk uçuyorlar.

 

trans mongolia 2011 10

Pekin’den dönüş uçuşlarında ise en uygun fiyat 350 Euro’ya Urumçi aktarmalı uçan Hainan Havayollarının uçuşlarında. Eğer gidiş Moskova dönüş Pekin alayım derseniz ve 1-2 ay önceden biletinizi alırsanız Aerosvit’in Kiev aktarmalı seferlerinde ve Aeroflot’un uçuşlarında fiyatlar 380 Euro’dan başlıyor. Xian üzerinden Tibet’e devam eder ve Katmandu’da bitirirseniz Air arabia ve Fly Dubai Katmandu’dan İstanbul’a 200 Euro’dan başlayan fiyatlarla uçuyorlar. Eğer Pekin’den Seul’e geçip Kore’de bitirirseniz Etihad ve Özbekistan Havayolları Seul’den İstanbul’a 350 Euro civarı fiyatlardan uçuyorlar.Xian ve Guangzhou üzerinden Hong Kong’ta bitirelim dersenizde THY 480 Euro ile uygun bir seçenek.Pekin sonrasında alternatiflerin ucu açık.Tercih size kalmış.

 

trans mongolia 2011 11

KALACAK YERLER

 

Bu yolculuk boyunca kalacak yerlerimizi hep sıradaki destinasyona gelmeden 1-2 gün önce www.hostelbookers.com adresinden ayırttık.Kalma ücretinin yüzde onunu siteye ödeyerek yerinizi ayırtabiliyorsunuz.Moskova’da Alex’in işlettiği Nova Hostel. Irkutsk’ta Galina ve Igor’un kiralık oda ve evleri, Ulanbatur’da Eggie ve kardeşinin işlettiği Steppe Guesthouse ve Pekin’de ise Peking Yard Hostel ufak tefek eksikliklere rağmen iyi işletmelerdi.Dünya güzeli Yana’nın her işinizi kolaylaştırdığı Irkutsk’taki Home Hostel’i de unutmamak lazım. Rezervasyonlarımıza rağmen yataklarımızı satan ama bize yeni yer ayarlamada yardımcı olan Irkutsk’ta Baikaler Hostel, Ulanbatur’da UB Guesthouse ise bizden eksi puan aldılar.

 

trans mongolia 2011 12

YOLCULUK NOTLARI

 

MOSKOVA

 

 

KAÇIRILMAMASI GEREKENLER
Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan, Vasily Kilisesi, Lenin Mozole, Nazım’ın Mezarı,Tarihi metro istasyonları(Belorusskaya, Pushkinskaya, Mayakovskaya), Pushkin Cafe, Pushkin Museum, Gorky Park ve karşısındaki Fallan Monument Park, Arbat caddesi, Balşoy Tiyatrosu bizim görüp tavsiye edeceğimiz yerlerdir.
KALINACAK YERLER
Novo Hostel: Alex’in işlettiği 3 odalı bu hostel ortak mutfağı temiz banyosu ile bizim beğenimizi kazandı. Rusça’da Chinatown anlamına gelen Kitay Gorod bölgesinde bulunan hostel Kızıl Meydana 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Dorm odalarda konaklama 15 euro dan başlıyor.
Godzillas: Moskova’nın ilk hosteli olmasıyla bilinen Godzillas bu iş de ki yılların tecrübesiyle müşterilerine kalitesi bir hizmet sunuyor. Puşkin meydanına yürüme mesafesinde olan hostel “Bolshoi Karetnyy” caddesinde 6 numarada bulunuyor. Hostele hemen yanında bulunan supermarketten yapacağınız alışveriş ile her türlü malzeme bulunan mutfakta kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilirsiniz. Dorm odalarda konaklama 12 euro dan başlıyor.
EĞLENCE HAYATI
Club Che, Gogol, Krisis Zhandra, Art Garbage, B2 Club soğuk Moskova gecelerinde bizim çok eğlendiğimiz mekanlar oldu. Club Che canlı Küba müzikleriyle Krisis Zhandra canlı alternative rock müzikleriyle bizce kaçırmamanız gereken mekanlar.
ALIŞVERİŞ
Kızıl Meydan, Arbat ve Puşkin meydanı gibi bölgelerdeki yüzlerce yapabileceğiniz dükkanlara ek olarak farklı olduğunu düşündüğümüz ve sadece haftasonları kurulan Ismailovskaya weekend marketi öneririz.
IRKUTSK
KAÇIRILMAMASI GEREKENLER
Listvyanka köyü, Angara nehrinde gün batımı, İsli balık ve baykal birası içip üzerine Baykal gölünde yüzmek,Karl Marx caddesinde yürüyüş ve ardından city marketi gezmek size başlıca tavsiyelerimiz olur.Bu küçük ama sevimli sibirya şehri Sovyet Rusya döneminde Sibirya’ya sürülen şair yazar ve entellektüel kesimin sürgün sonrasında yerleşmeyi tercih ettiği yer olmuş.
KALINACAK YERLER
Baikaler Hostel:Kalanlar tarafından en yüksek reyting verilen Baikaler dorm odaları ortak mutfağı Baikal gölü turları ile gezginlerin tercih sebebi olmuş.Lenin caddesi üzerindeki işletme dolu olduğu için bizi Doğu Alman orjinli hoş bir Rus hanımefendisi olan Galina’ya yönlendirdi.Galina hostel olarak işlettiği tarihi Sibirya evinin yanı sıra iki odalı stüdyo apartman dairelerini de fiyatlandırarak günlük 50 eurodan kiralıyor. Eğer bu dairelerde 4 kişi kalırsanız hostelden bile ucuza geliyor.O yüzden bizim öncelikli tavsiyemiz Irkutsk’da daire kiralamanızdır.
Home Hostel: Kalabalık bir grup olduğumuz için bir kısmımızda bu hostelde kaldık. Hostelle ilgilenen Yana size her konuda yardımcı oluyor. 30 eurodan kiralanan iki kişilik odalar gayet geniş ve temiz.
EĞLENCE HAYATI
Angara nehri kıyısında bulunan Akula Club bir çok alternatifin bulunduğu Irkutsk gece hayatında bizim bu gezi sırasında en çok eğlendiğimiz yer oldu. Akşam üstü birşeyler atıştırıp içebileceğiniz Toyka café ise dekorasyonu ve sıcak ortamı ile uğrak yerimiz oldu.
ALIŞVERİŞ
Hediyelik eşyalar için Listvyanka köyü, son moda kıyafetler için ise Karl Marx caddesi en gözde yerler. Şehir pazarında taze ve günlük meyvelerinden tatmayı unutmayın.
ULAN BATUR
KAÇIRILMAMASI GEREKENLER
Arkeoloji Müzesi, Gandam Manastırı, Ulusal Müze, Şükürbatur meydanı şehirde görmeniz gereken yerler. Moğolistan’I gördüm demek için ise Terelj ulusal parkında ger lerde kalın, Gobi çölünde safari yapın, Erdene zuu manastırını gezin ve tabiki ilk yazılı Türk eserleri olan Bilge Kağan, Kül Tigin ve Tonyukuk’un kitabelerini ziyaret edin. Gobi çölünde yaptığımız 7 günlük safari insanın doğa şartları ile mücadelesi açısından bize çok büyük tecrübeler yaşattı. Ama yaşadığımız bütün zorlukların dışında çöldeki gün batımı, gecelerin sessizliği ve onbinlerce yıldızı bir arada görmek herşeye değerdi.
KALINACAK YERLER
Steppe Guesthouse: Şükürbatur meydanının hemen karşısında bulunan hostel iki odası bulunan bir apartman dairesi.20 kişilik grubumuz tüm daireyi kapatarak geceliği kişi başı 6 dolar ödeyerek Ulaan Batur’da ev keyfi yaşadı. Hostelin sahibi Eggie hem Terelj ulusal parkına bize uygun fiyatlarla araç ve rehber ayarlayarak yardımcı oldu.
UB Guesthouse: Yine Şükürbatur meydanına yürüyüş mesafesinde olan hostele kalanlar tarafından en yüksek reyting verilmiş. Kalabalık bir grup olduğumuzdan kalma şansımız olmayan bu hosteli bireysel gezginlere tavsiye ederiz.
EĞLENCE HAYATI
Ulan Batur’un en iyi Moğol restaurantı olan Mongolian UB’s Barbeque de ete doyduktan sonra Square pub da muhabbet ederek içkilerinizi içebilirsiniz. Ardından Strings bar da canlı müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Gecenin sonunda şehrin en popular klübü ise Brix. Klas restaurantları, barları, pubları ile hiç birimizin beklemediği kadar kosmopolit bir şehir olan Ulan Batur’da Irısh Pub, Alman bira evi, Marko Polo, Metropolis gidip beğendiklerimizden sayabileceğimiz bir kaç tanesi. Yanlız içkide limit tanımayan ve güreşi çok seven Moğol gençlerine dikkat diyoruz.
ALIŞVERİŞ
Komunist düzenden gelen bütün ülkelerde olduğu gibi halen Ulan Batur’un en gözde alışveriş merkezi Department Store. En üst katında turistlere yönelik hediyelik eşyalar bölümünde aradığınız bir çok şeyi bulabilirsiniz.
PEKİN
KAÇIRILMAMASI GEREKENLER
Yaşak Şehir, Tiananmen Meydanı, Çin Seddi, Mao’nun Mozolesi, Yazlık Saray, Cennet Tapınağı Pekin’in görülmesi gereken yerlerinden en başta gelenler. Çin Seddi’nde yaptığımız 10 km lik yürüyüş, bisiklet kiralayarak Yaşak Şehir çevresinde yaptığımız yolculuk ve müslüman mahallesinde yediğimiz şiş kebaplar ve Sincan yemekleri bizim Pekin’de geçirdiğimiz 5 günde unutamadığımız anılar oldu.
KALINACAK YERLER
Pekin Yard Hostel: Sıcak ortamı, temiz odaları, hoş mimarisi, kullanışlı duşları ve müşlerilerine sunduğu ortak alanları ile bu işletme bize 9 euro ya 5 yıldızlı bir tatil köyü ortamı sundu. Daha önce kaldığımız kardeş işletmesi olan Pekin Youth hostel ile birlikte Pekin’I ziyaret eden her gelir düzeyinden gezginlere tavsiye ederiz.
EĞLENCE HAYATI
Yaşak şehirin arka tarafında bulunan yüzlerce barın bulunduğu Sanlitun barlar caddesi her çeşit müzik severe hitap eden multi kültürel bir ortama sahip. Bu barlar arasından Uygur gençlerin canlı müzik yaptığı ve arada türkçe parçalarda seslendirdikleri Reggea bar ilginizi çekebilir.
ALIŞVERİŞ
Tiananmen Meydanı’nın arka tarafında bulunan Qianmen caddesi, Yaşak Şehir’e paralel Wangfujing caddesi ve farklı bir alternatif olarak da Pekin’in en büyük ikinci el marketi Panjiayuan’ı tavsiye ederiz.
Kızıl Meydan’dan Tianamnen’e uzanan,Rusya, Mogalistan ve Çin’i 25 günde trenle geçip bütçemizi aşmadan tamamladığımız bu yolculukta farklı ırklar, farklı dinler ve farklı coğrafyaları keşfettik.Adeta bir müze olan Moskova, dünyanın en renkli bitki örtüsüne ve hayvan çeşitliliğine sahip Sibirya, en derin ve en çok tatlı su oranına sahip olma özelliği ile Baykal gölü, vahşi atları,çift hörgüçlü develeri ile Gobi Çölü,halen yüzde sekseni  ger adı verilen çadırlarda steplerde yaşayan Moğolistan ve ihtişamlı Çin seddi ile Pekin bizde hiç bir zaman unutamayacağımız anılar bıraktı.Bir geziyi tamamlayıp yenilerinin planlarına başladık bile, yollar bizi bekler.
Murat Fıçıcı

admin

emrah kurtulmus

You May Also Like

Varuna Gezgin İstanbul Şubesinden Burcu Anlatıyor!

Rinjani Mountain: Bulutların Üzerine Tırmanmak

West Papua Endonezya Gezisi

Kuzey Kore Gezisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir