Uzakdoğu Rotası 1 – Tayland

İndoçin notları

 

Şehirler: İstanbul, Bangkok, Siam Reap, Phnom Phen, Saigon, Mekong Delta, Nha Trang, Hoi An, Hanoi, Halong City, Vientiane, Luang Prabang, Vang Vieng, Bangkok, İstanbul

 

Bangkok

 

İstanbul’dan Uzak Doğu’ya uçan çok sayıda havayolu şirketi var. İndoçin ülkelerini gezmek için gidilmesi gereken ilk nokta tabiki Bangkok. Bangkok uçuşları için yaptığımız araştırmaların sonucunda bulabildiğimiz en ucuz gidiş-dönüş biletler 433 $’lık Aşkabat aktarmalı Türkmenistan Havayolları ile az sayıda bulunan Jordan Air veya Katar Havayolları’nın Q class biletleri ki bunlar da 430 $ civarı. Bu fiyatlara havaalanı vergileri dahil.

 

Biz her zamanki gibi Aşkabat aktarmalı gittik. Uçaklar her cuma sabah saat 8.30 da Atatürk Havaalanından kalkıyor. Bilgi için 0212-2569015’i arayabilirsiniz. Arada 2-3 saat Aşkabat’ta beklendikten sonra gece yerel saat ile 03.00 da Bangkok Hava Limanı’na iniliyor.

 

Tayland 30 güne kadar vize istemiyor. Daha uzun kalabilmek için ülkeye giriş çıkış yapılması gerekiyor. Havaalanından çıktıktan sonra 300 baht karşılığı bir taksi tutularak gezginlerin konaklama bölgesi Khosan Road’a ulaşılabilir.

 

Khao San Road

 

1982 yılında ekonomik kriz yaşayan Tayland hükümeti krizi aşmak için Bangkok’un 200.yıldönümü ve Buda takviminin şanslı yılı 2525 dolayısı ile kraliyet sarayı çevresinde çok büyük kutlamalar ve festivaller düzenlemiş. Tabiki birçok turist akın etmiş ve oteller dolup fiyatlar yükselmiş. Bu yüksek fiyatlarla kalamayan gezginler saraya 20 dakika uzaklıktaki Khao San caddesindeki evlerdeki odaları kiralamışlar ve böylece misafir evleri (guesthouses) açılmaya başlamış. Evlerinin odalarını kiralamak yerli halka da ek gelir kaynağı olmuş.

 

Daha sonraki yıllarda yüzlerce guesthouse, hostel, otel, bar, restorant açılan Khao San hızla büyümüş ve günümüzde Bangkok turizminin kalbi olmuş. Khao San Road’ta kalmanızı tavsiye edeceğimiz yer New Siam 1-2 otelleri. İki kişilik oda fiyatları 400 baht civarında ve gayet konforlu. Otel civarındaki balık restoranlarında harika deniz ürünlerinden mutlaka tadın. Bu fiyatları dünyada başka bir yerde bulabileceğinizi sanmıyoruz. İsrail restoranı ise ev yemeklerini özleyenlerin gözdesi olabilir. Saray, Wat Pho ve yüzen market başlıca gezilmesi gereken yerler.

 

İndoçin gezimizin 2. ayağı olan Siam Reap’a ulaşabilmenin iki yolu var. Birincisi Khao San Road’taki acentelerden alacağınız 10 $’lık otobüs bileti ile direk gidebilirsiniz ama “Lonely Planet” bu otobüs için scum bus yani pis otobüs tanımlamasını yapmış ki binenlerden de inanılmaz rahatsız olduğu duyumunu aldık. Bizim önerimiz ise Khosan Road’tan sabah erken saatlerde tutacağınız bir tuk tuk ile Kuzey terminaline yani Moçit’e gidin ve Aranya’ya bir bilet alın. Aranya Kamboçya ve Tayland arasındaki sınır kasabası. Bilet fiyatları 190 baht ve Bangkok’a 4,5 saat uzaklıkta. Aranya’dan tuk tuk ile sınıra gidin ve yürüyerek sınırı geçin. Sınır geçişinde yardım etmek isteyen kimseye yüz vermeden formunuzu doldurun ve 20 $ ödeyerek vizenizi alın. Yanınızda getirdiğiniz fotoğraflardan birini bu form için kullanıyorsunuz.

 

Kamboçya tarafında sizi terminale götürmek için bekleyen ücretsiz bir otobüs var. Ona binip terminale gidin. Burada 4 kişi tamamlanınca kalkan taksiler bekliyor ve kişi başı 10 $ ücretle sizi 3 buçuk saat uzaklıktaki Siam Reap şehrine götürüyorlar.

admin

emrah kurtulmus

You May Also Like

Varuna Gezgin İstanbul Şubesinden Burcu Anlatıyor!

Rinjani Mountain: Bulutların Üzerine Tırmanmak

West Papua Endonezya Gezisi

Kuzey Kore Gezisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir